Яким чином Великобританія наповнює свій бюджет та на на що він витрачається?
В Великобританії є більше 30 різних податків та зборів як на місцевому так і на державному рівні, однак 5 із них наповнюють бюджет на майже 85 %, це
- Income Tax (IT) – 29,2%
- NIC – 20.9%
- VAT – 20.9%
- Council tax – 5,3%
- Corporation Tax – 8.4%
Чотири перших із списку або 76,3% сплачуються фізичними особами в процесі отримання заробітної платні, оплати різного роду продуктів споживання та оплати проживання.
Взявши до уваги незначну частку податку на компанії, отримуєм висновок, що практично весь податковий тягар перекладено на плечі саме активної частини населення котра працює та сплачує податки.
Цікавою теж є динаміка зборів, за всього лиш 3 останні роки, сума зібраних податків збільшилася на 15,2%. Тоді як в 2018-19, або до COVID, HMRC зібрали £655b в 2021-22 цей показник вже становить £755b. Свого роду відповідь на отримані допомоги під час епідемії. Основне збільшення відбулося також в частині саме податків котрими обкладються фізичні особи.
Відповідь на питання хто платить – фізичніі особи котрі працюють.
На що ж витрачаються зібрані кошти?
- Health – 22.8% (NHS etc.)
- Welfare – 20.4% (benefits, Universal Credit)
- State Pensions – 11.0%
- Education – 10.5% (schools)
- National Debt Interest – 7.6%
- Defence – 5.1% (army)
- Business and Industry – 5.4%
- Government Administration – 2,3%
Зібрані кошти витрачаються фактично на тих же фізичних осіб для забезпечення їхнього здоров’я, оплати життя за умови відсутності змоги заробляти самостійно, оплати пенсій, освіти.
Тільки 2,3 % витрачається на державний апарат, тобто систему котра це все забезпечує, цікаво було б побачити статистику щодо України.
В цілому формування та витрачання бюджету базується на принципі гуманності та соціальної свідомості, тобто ті хто можуть допомагають тим у кого не має змоги. Що виглядає абсолютно прийнятно зі сторони котра виступає у ролі отримувача та викликає критику з іншої сторони.
Інший висновок, особливо актуальний враховуючи специфіку нашої національної ментальності в частині податків, рівень добробуту країни забезпечується податками, тобто податки все ж платяться. Контраргумент, податки платяться і використовуються на потреби платників, держава при цьому витрачає тільки 2,3% на адміністрування процесу, що мабуть важко було б ствердити по відношенню до України.
Цікаво?




